Garbarnia “PRACA” przy ul. Warszawskiej 23

Historia obiektu

Garbarnia „Praca” przy ul. Warszawskiej 23 na Obozisku powstała w 1897 r, jej pierwszym właścicielem był Józef Samsonowski. Produkowała głównie skóry chromowe (oparte na rozwoju chemii) i podeszwowe, które eksportowała m.in. do Francji i na Bliski Wschód. Garbarnia wielokrotnie zmieniała właściciela. Przed II wojną światową stanowiła własność inż. Mordechaja Cemacha. Zatrudniała wówczas 90 pracowników i była jedną z najbardziej nowoczesnych w kraju. Produkowała skóry na potrzeby przemysłu obuwniczego. Po wojnie weszła w skład Radoskóru jako Zakład nr 3. Kontynuując produkcje w postaci wysokiej jakości skór roślinnych, tzw. spodów czyli surowca na zelówki. Potem, przejęły ją Radomskie Zakłady Garbarskie, a po nich spółka Garbex. Po jej bankructwie nieruchomość wystawiono na sprzedaż. Obecnie właścicielem jest osoba prywatna.

Opis

Główny budynek garbarni zlokalizowany od ul. Warszawskiej to hala o wysokości ok. 12 m, trójnawowa doświetlona od góry świetlikami oraz dwoma poziomami okien, wykonana z cegły, z charakterystycznym, typowym dla architektury przemysłowej ceglanym detalem. Obecnie otynkowana z zatartym detalem. O wielkości garbarni i jej potencjale świadczy istniejąca dla potrzeb zakładu: wieża ciśnień oraz komin ciepłowni. Na posesji zlokalizowany jest również dwukondygnacyjny budynek biurowy z późniejszego okresu – drugiej połowy XX w.

Uwagi

Duża część zabudowań garbarni została już rozebrana, w chwili obecnej ważą się również losy istniejących obiektów. A przecież okazały gabaryt i dobra lokalizacja, przy zmianie funkcji i rewitalizacji terenu, nadałyby nowego blasku miejscu, które jest „witaczem miejskim” od strony Warszawy.

Status obiektu: obiekt wymagający niezwłocznej rewitalizacji

Data powstania: 1897r

Autor:

Adres: ul. Warszawska 23

Właściciel lub posiadacz obiektu: osoba prywatna

Data wpisania do rejestru zabytków i gminnej ewidencji zabytków: brak wpisu

Bibliografia:

Radom Między Wojnami Opowieść o życiu miasta 1918-1939, autor: Renata Metzger

Encyklopedia Radomia Nowe Wydanie